Seikan, dünyanın en uzun demiryolu tüneliSeikan, dünyanın en uzun demiryolu tüneli :Japonya’da iki adayı birbirine bağlamış olan Seikan Tüneli dünyanın en uzun demiryolu tüneli olarak kayıtlarda yer almıştır.

Japon mühendislik ve yaratıcılığının en üst seviyede sergilenmiş olduğu yapılardan biri olan Seikan Tüneli Japonya’da Hokkaido Honshu adalarını birbirine bağlayan ve toplam uzunluk olarak 53.8 kilometre olan demiryolu tüneli Hokkaido adasının Hokadate şehrinden Honshu adasından Aomori şehrine geçmenin en kısa mesafeli yolu olan bu tünel bulunduğu yer olan Tsugaru Boğazı olarak adlandırılmaktadır.

Seikan Tüneli Manş Tüneli’nden sonra dünyanın ikinci en büyük su altı tüneli olarak unvanını hak etmiştir. Seikan tünelinin 23,3 kilometresi deniz altında bulunmaktadır. Tünelin en derin yeri ise deniz seviyesinin 240 metre altında yer alır. Deniz içinde denizin dibine yakın olduğu yer ise 100 metre civarındadır. Tünelde iç yükseklik olarak 7,85 metre oluşurken iç genişlikte 9,7 metre civarında bulunmaktadır.

Seikan tüneli 1954 yılında Japon kıyılarında olan şiddetli bir tayfun sonrası Toya Maru’da dahil olmak üzere 5 yolcu gemisinin batmasına ve 1430 yolcunun ise ölmesine neden olmuş korkunç bir facia olarak yer almaktadır. Bufacia Hokkaido ve Honshu adalarını denizin altından birbirine bağlamak fikrinin ortaya atılmasına neden olmuştur.

Tünelin projelendirme çalışmaları ise yaklaşık 9 yıl boyunca sürmüş inşaatı ise 1964 yılında başlanmıştır. Uzun yıllar süren tünel inşaatı 1988 yılında tamamlandığında o dönemin rakamları ile maliyet olarak 538.4 milyar Japon yeni olarak yani 3.6 milyar doları bulmuştur.

Seikan Tüneli’nin resmi açılışı 13 Mart 1988 yılında yapılmıştır. Özellikle trenlerin kullanıma uygun olacak şekilde yumuşak kavisler ve meyillerle dizayn edilen tünel gidiş geliş kullanıma uygun olarak çift hatlı olarak yaptırılmıştır. İlk açıldığı zaman normal hızlı giden trenler kullanılmış sonrasında ise kurşun mermi adı verilen yüksek hızlı tren Shinkansen trenleri kullanılmaya başlanmıştır. 2 adet istasyon bulunan trenin içinde şu anda Restoran olarak bu istasyonlar kullanılmaktadır.

Seikan Tüneli dünyanın en uzun tüneli olmakla birlikte bu tünelin yakın zamanda başka bir tünel tarafından pabucunun dama atılması beklenmektedir. 2017 yılında yapımı tamamlanması planlanan ve Alp Dağları içinden geçecek olan 27 kilometrelik bir demiryolu tünelinin yeni bir rekor için imza atması bekleniyor.

seikan-dunyanin-en-uzun-demiryolu-tuneli

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

168 / 4,691