TCDD’ den vatandaşlara hemzemin geçit bilgilendirmesiTCDD’ den vatandaşlara hemzemin geçit bilgilendirmesi :Uluslararası Demiryolları Birliği öncülüğünde 2009’da ilan edilen “Uluslararası Hemzemin Geçit Bilinçlendirme Günü” kapsamında, Torbalı karayolundaki hemzemin geçitte etkinlik düzenlendi.TCDD görevlileri, sürücü ve yayalara, hemzemin geçitlerde uyulması gereken kurallarla ilgili broşürler dağıttı, bilgi verdi.

Daha sonra TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay yaptığı açıklamada, 3. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında toplam 529 hemzemin geçidin bulunduğunu söyledi. Bu hemzemin geçitlerinden 239’unun serbest, 187’sinin ise otomatik bariyerli olduğuna ifade eden Koçbay, 103 adet hemzemin geçitin ise bekçili bariyerli olduğunu belirtti.

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Hemzemin Geçit İyileştirme Çalışmaları” sayesinde son 5 yılda 109 hemzemin geçitin kapatıldığını ve yerine alt-üst geçitler yapıldığına işaret eden Koçbay, 1100 kilometrelik bölge sorumluluk sahalarında açık olan hemzemin geçit sayının toplam 529’a düştüğünü kaydetti.

Koçbay sözlerine şöyle devam etti:
“Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içerisinde yer alan Demiryolu hatlarında meydana gelen kazalar içerisinde en büyük orana sahip hemzemin geçit kazalarında, özellikle son beş yıl içerisinde yaklaşık %30 oranında bir azalma gerçekleşmiştir. 2011 yılında hemzemin geçitlerinde toplam 28 kaza gerçekleşirken bu sayı 2016 yılında 5’e düşmüştür. Bu istikrarlı azalışta; Bölgemiz hemzemin geçitlerinde yapılan iyileştirme ve modernizasyon çalışmalarının yanısıra, ülkemizde ilk olarak Bölge Müdürlüğümüz ile Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ulaştırma Emniyeti ve Kaza İnceleme Uygulama Araştırma Merkezi (ULEKAM) tarafından, 22 Ocak 2015 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen “Hemzemin Geçitler” konulu panelin ve 2014-2015 Eğitim döneminde 148 okul ve 15000 öğrenciye verilen Demiryolu Tehlikeleri Seminerleri gibi etkinliklerin, farkındalık yaratılmasında büyük rol sahibi olmuştur”
Hemzemin geçit kullanıcılarına yönelik yapılan farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının sadece bu özel günle sınırlı olmayacağını ve kesintisiz devam edeceğine dikkat çeken Koçbay, şu ifadeleri kullandı:
“Dünya Hemzemin Geçitler Halkı Bilinçlendirme Günü kapsamında da;h

emzemin geçitlerde meydana gelen kazaların önlenmesi amacıyla karayolu araç sürücülerinde ve yayalarda farkındalığın artırılması için Bölge Emniyet Yönetim Sistemi Müdürlüğümüz personelince taksi, otobüs ve kamyon sürücüleri için ayrı ayrı hazırlanan ve acil durumlarda yapılacak davranışlar ile emniyet ipuçlarının yer aldığı broşürlerin dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Böylelikle; araç ve tren trafiğinin yoğun olduğu hemzemin geçitlerde, geçidi kullanmakta olan sürücüler ve yayalarla yerinde iletişim kurularak, Hemzemin geçitlerde uyulması gereken hususlara dikkat çekmek ve daha çok insana ulaşabilmek amaçlanmıştır. Bizim için en önemli amaç, emniyetli ve sürdürülebilir bir şekilde demiryolu taşımacılığı yapmaktır”

tcdd-den-vatandaslara-hemzemin-gecit-bilgilendirmesi

Benzer demiryolu haberleri:

Tek yorum

  1. Baha ŞENKÖK dedi ki:

    Çok güzel bir girişim. Sadece yılda bir “Uluslar arası Hemzemin Bilinçlendirme Günü’nde” yapılmaması, süreklilik sağlanması, hem kitlenin hepsine ulaşabilmek, hem de zihinlerde yer etmesi, şartlanma sağlaması açısından çok önemlidir. Bu çaba ve çalışmalar, yaftalar, uyarı levhaları, flyer denen el ilanları v.b.g. çalışmalarla da desteklenmesi gerek-şarttır!
    Çalışmalar için, tebrikler ve teşekkürler T.C.D.D. 3. Blg. Müdürlüğü! Haydi İzmir’imizin bu konuda da ülkemizin lideri, öncüsü olduğunu gösterelim, kanıtlayalım!

Yorum Yaz

19 / 2,170