Trabzona raylı sistemin maliyeti belli olduTrabzona raylı sistemin maliyeti belli oldu :Trabzon’da bir süredir yapılması düşünülen raylı sistemin maliyeti açıklandı.. Başkan Gümrükçüoğlu, raylı sistemin yapılması durumunda tahmini 140 milyon Euro’ya mal olacağını açıkladı…

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantıları bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Ornhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında başladı. Mecliste gecen ayın faaliyetleri ile ilgili konuşan Başkan Gümrükçüoğlu, Türkiye’de son aylarda yaşanan terör olaylarına değindi. Başkan Gümrükçüoğlu, İstanbul’da meydana gelen terör olayında 5 silah arkadaşı polis ve 5 siville birlikte şehit düşen Trabzonlu Polis Memuru Gökhan Topçu için, “Gökhan evladımız, Trabzon’un evladıdır. Ama İstanbul’da defnedileceği bilgisi ulaşmış bulunmaktadır” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu, şu şekilde devam etti: “Bu hunhar saldırılarla birliğimizi kırmaya çalışıyorlar. Hiçbir etnik köken ayırt etmeden tek vatan, tek millet, tek bayrağı kabullenen herkesi kucaklıyoruz. İçimizde ki vatan hainleri, uluslararası organizasyonlarla devletimizi ve milletimizi bölmek isteyenlere gerekli cevabı yılmadan bıkmadan vermeye devam edeceğimizi biz de burada sizlerle beraber Trabzon’dan bütün dünyaya ilan ediyoruz” diye konuştu.

ALMANYA’NIN, ERMENİ YALANINI TANIMASI
Federal Almanya’nın Ermeni yalanını, ı “Soykırım” olarak tanımlamasını da kınayan Başkan Gümrükçüoğlu, “Federal Almanya’nın 1915’i Ermeni Soykırımı ilan etmiş olmasıydı. Bütün siyasi partilerimiz, STK’lar tam bir birlik ve beraberlik içinde bu büyük yalanı en geniş şekilde kınamışlardır. Biz de aynı kınamayı buradan Trabzon’umuzdan, Büyükşehir Belediyesi olarak ilan ediyoruz. Genel Siyasi kararları, devletimizin aldığı tedbirlerin eş değeri tedbirleri alacağımızı bunları günlük hayatımıza tatbik edeceğimizi belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

RAYLI SİSTEMİN MALİYETİ
Başkan Gümrükçüoğlu, geçen ayda meydana gelen olaylar ve faaliyetlerle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdikten sonra meclis üyelerinin sorularını yanıtladı. MHP’li üye Ali Sağır, “Raylı Sistem çalışması hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Güney Çevre Yoluyla ilgili güzergah oluşturulması konusunda çalışma var mı?” diye sordu. Başkan Gümrükçüoğlu ise, bu sorulara şu şekilde yanıt verdi: “Hafif Raylı sistem. Bugüne kadar ben 2009’dan beri bu konu gündeme getirildiğinde bir ön hazırlığı olduğunu ve ne zaman tatbik edilmesi gündeme getirilmesinin sayısal verilerinin oluşması gerektiğini ifade etmiştim. O da şu; Biz bu yılın başından beri bu işin ön projesini yaptırmış bulunmaktayız. Bu çalışmalar devam ediyor. Nihayetten bir proje ihalesine çıkma aşamasındayız. Ön çalışmalarını projenin ortaya koyulduğunda şöyle bir gerçeklik var.

40 BİNİN ÜZERİNDE OLMASI GEREKİYOR
Şimdi eğer raylı sistemin başlangıç ve bitiş noktaları arasında 24 saat kabul edelim, eğer 0 ile 5 bin arası yolcunuz varsa o zaman bunu küçük ulaşım vasıtalarıyla çözmeyi ön görüyor. Ulaştırma Bakanlığı Ulaşım Yapıları Alt Yapı genel Müdürlüğü.. Eğer 5 ile 10 bin arası varsa o zaman bunu küçük vasıtaların bir büyüğü otobüslerle çözülmeye devam edin diyor. Bir 3’üncü ise 10 bin ile 15 bin arası varsa otobüsle çözün diyor. 15 bin – 40 bin arasıysa hafif raylı sistemi düşünebilirsiniz diyor. 40 binin üzerindeyse metroya yönelmiş oluyor. Bunu söylerken aslında kendi uygulayacağım kuralı da beyan etmiş oluyorum. O da şu…

DIŞ KRİDİLER DEVLET GARANTİSİYLE
Bunun uygun raporlanması halinde DPT’dan geçmedikten sonra yabancı kredide uluslararası kredide devlet garantisinin hiçbir şekilde verilemeyeceğini belirtiyorlar. Bu kurallar çerçevesinde biz bu rakamlara bugün de yaklaşmış değiliz. Bunun dışında bu rakamları tam tutturamamakla beraber raylı sistemin bazı örnekleri var. Kayseri, Samsun, Bursa var mesela.. Bu konuda da çok zorlama ile birlikte bazı devlet desteği temin edilmiş durumda. Bu çalışmaların bize gösteridği sonuç şu: Eğer siz bir dış kredi isteyecekseniz, devlet garantisi bu krediyle beraber zorunlu görülmeyecekse, bu onaylarda daha ılımlı davranılıyor. Yani siz kendi kaynaklarınızla, bu girişimi yapacaksanız.. Devlet Garantisi istenen dış kredilere başvurmayacaksanız.

MALİYETLERİ BELLİ OLDU
Bizim en son yaptığımız çalışmalarda: Trabzon Merkezi ve Akçaabat, Yomra arasında şuan da tahmini bedel 140 milyon Euro… Hafif Raylı sistemin maliyeti… Akyazı Stadı ile havaalanı arasında bile kısaltsak yine en az 150 milyon TL ile yapılabilir görünüyor. Muhtemelen bu konuda nihai çalışmalar bizim önümüze getirildiğinde proje ihalesine çıkarız.”

trabzona_rayli_sistemin_maliyeti_belli_oldu

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

19 / 2,472