Türkiye mega projelerle dünya şampiyonu olduTürkiye mega projelerle dünya şampiyonu oldu :Türkiye’nin mega projelerine Dünya Bankası’ndan övgü geldi. Altyapı projelerine özel sektörün katılımıyla ilgili rapora göre Türkiye 35.6 milyar dolarlık Üçüncü Havalimanı ve 6.4 milyar dolarlık Gebze-İzmir Otoyolu ile geçen yıl küresel yatırımın yüzde 40’ını absorbe etti.

Dünya Bankası, veri tabanındaki, ‘altyapı projelerine özel sektör katılımı’na ilişkin yeni verileri açıkladı. Bankadan söz konusu verilere ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin 2015 yılında 44.7 milyar dolarlık rekor bir tutara sahip 7 projenin finansal olarak kapanışıyla çıta yükselttiği ifade edildi. Açıklamada Türkiye’nin ulaştırma sektöründeki 35.6 milyar dolarlık Üçüncü Havalimanı ve 6.4 milyar dolarlık Gebze-İzmir Otoyolu ile geçen yıl küresel yatırımın yüzde 40’ını absorbe ettiği de belirtildi. Açıklamada “Küresel yatırım 2015 yılında bir önceki yılla karşılaştırıldığında büyük ölçüde değişmedi ve 111.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Güneş enerjisi yatırımları, son beş yılın ortalamasını yüzde 72 oranında geçerken, yenilenebilir enerji yatırımları özel sektör katılımlı yatırımların neredeyse üçte ikisini oluşturdu” denildi.

Geçen yıla mega anlaşmaların damga vurduğu ifade edilen açıklamada “2015 yılında en fazla yatırım çeken ilk beş ülkesi sırasıyla Türkiye, Kolombiya, Peru, Filipinler ve Brezilya olmuştur. Bu beş ülke 74 milyar dolarla gelişmekte olan dünyadaki küresel taahhütlerin yüzde 66’sını oluşturmuştur” görüşüne yer verildi.

Mega projelere 500 milyar dolar

Son dört yıldır proje büyüklüklerinin arttığına dikkat çekilen açıklamada “Dünyada 2015 yılına mega anlaşmalar damgasını vurmuştur ve rekor sayıdaki 40 proje 500 milyon doları aşmıştır” ifadelerine yer verildi. Dünya Bankası Kamu-Özel Sektör Ortaklıkları Uygulama Grubu Yöneticisi Clive Harris de söz konusu verilerin, diğer yükselen ekonomilerdeki yatırımların hızlı bir artışla 99,9 milyar dolara yükseldiğini gösterdiğini kaydetti. Bunun yıllık bazda yüzde 92’lik bir artış anlamına geldiğini belirten Harris, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu ülkelerin 11’i 2015 yılında en az 1 milyar dolarlık taahhütte bulunmuştur. Bu önceki yılların oldukça üzerinde bir rakamdır. El Salvador, Gürcistan, Litvanya, Karadağ, Uganda ve Zambiya gibi bazı ülkeler iki yıl veya daha uzun aradan sonra tekrar yükselişe geçmiştir” dedi.

turkiye-mega-projelerle-dunya-sampiyonu-oldu

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 2,036