Ulaştırma ve lojistik sektörü TOBB’da toplandıUlaştırma ve lojistik sektörü TOBB’da toplandı :Gümrük ve Ticaret Bakanlığı – TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Koordinasyon Toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin de katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Sektörün yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan beklentiler, gümrüklerde yaşanan sıkıntılar ve talepler dile getirildi. Bakanlık yetkilileri de 2016 çalışmaları ve 2017 projeleri hakkında bilgi verdi.

Lojistik Koordinasyon Kurulu sektörümüz için büyük şans

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete yapmış olduğu açılış konuşmasında Başbakanlık Genelgesi ile kurulan Lojistik Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarından bahsetti. Mete, çalışma grubuu toplantıları dahil Nisan ayından bu yana beş toplantı gerçekleştirildiğini, Kurulun, sektörü tanıma, anlama ve bakanlıklar ve kurumlar arasındaki iletişimin güçlenmesi ve ortak akıl çerçevesinde hareket edebilmek için büyük çaba sarf ettiğini bildirdi.. Halim Mete, Kurul’a gerek teknokrat, gerekse akademik düzeyde tüm desteğin sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.

TOBB olarak sektörün gelişimi yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Halim Mete, 2015 yılında başlatılan Çıldır-Aktaş, Dilucu Sınır Kapıları, Halkalı Gümrük Müdürlüğü ve Kapıkule Tır Parkının modernizasyonunun tamamlandığını açıklayan Mete, Çıldır-Aktaş, Dilucu ve Kapıkule’nin açılışlarının yapıldığını en kısa zamanda Halkalı’nın açılının da yapılacağını belirtti.

İran ile başlatılan eTIR projesinin lansmanının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte yapıldığını hatırlatan Halim Mete, pilot uygulamanın ilerleyen dönemde tüm TIR taşımalarında kullanılmasının amaçlandığı bilgisini verdi.

-Lojistik Performans Endeksine Yönelik Çalışılmalı

Lojistik Performans Endeksinde 2010 yılında 39. Sırada yer alan Türkiye’nin 2014 yılından 30. Sıraya yükseldiğini belirten Halim Mete değerlendirme kriterleri olan “Lojistik Hizmetlerin Yeterliliği ve Kalitesi” ve “Sevkiyatların İzleme ve Takip Edilebilirliği”nde iyi durumda bulunduklarını, ayrıca diğer başlıklarda da daha iyi olma potansiyelinin bulunduğundan söz etti.

-Orta Koridor Projesi Sektör tarafından sahiplenilmeli

Rusya krizi sonrası taşımacılarımızın Kazakistan geçişinde ödemek zorunda kaldığı ek teminat ve eskort bedelinin Tır Plus (+) uygulaması ile çözüme kavuştuğu bilgisini veren Halim Mete kuzey ve güney koridorlarına alternatif bir güzergah olan Orta Koridor Projesinin bakanlıklar ve özel sektörce desteklenmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

-İçinde bulunduğumuz coğrafya bizi sınırlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak ise konuşmasında coğrafyanın kader olduğunu, içinde bulunduğumuz coğrafyadan kaynaklı sıkıntılar nedeniyle ülkemiz kapılarında da sıkıntı yaşandığını belirtti.

Para cezalarının tahsilatı konusunda Maliye Bakanlığına kredi kartı ile ödeme seçeneğinin önerildiğini bundan olumlu sonuç beklediklerini bildiren Uçarmak, kapılardaki gümrük kapılarındaki beklemelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakanlık olarak sektörün gelişimi yönünde düzenlemeler çıkarmayı amaçladıklarını ve bu doğrultuda çalıştıklarını ifade eden Sezai Uçarmak ancak sektörün de mutlak suretle kendi iç denetimini oluşturması gerektiğini ifade etti. Sektörün alternatif olabilecek gümrük kapılarını da kullanmasını gerektiğini belirten Uçarmak, sektör ile birlikte çalışmaya her zaman hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Danışmanı Prof. Dr. Füsun Ülengin’in Lojsitik Performans Endeks ve Kapıkule Gümrük Kapısı Verimlilik Çalışması hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi üye dernekler, Demiryolu Taşımacılığı Derneği, T ürkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği, Türkiye Nakliyeciler Derneği, Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği tarafından sektör sorunları ve istekleri aktarıldı.

ulastirma-lojistik-sektoru-tobbda-toplandi

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

28 / 2,766