Şanlıurfa Troleybüs Projesiyle İlgili Tartışmalar SürüyorŞanlıurfa Troleybüs Projesiyle İlgili Tartışmalar Sürüyor :Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 24 Nisan Pazartesi günü ihaleye çıkaracağı Troleybüs projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Sosyal medyada projeyle ilgili olumlu görüş belirten de var, eleştiren de. Yetkililer, Abide-Balıklıgöl arasında mevcut otobüs yolunun kullanılacağını, proje sayesinde Aşağı çarşının Egzoz kirliliğinden arınacağını, vatandaşların özel araç yerine toplu taşımaya yöneleceğini umut ediyor. Bir başka kesim ise projenin eski Urfa’ya zarar vereceğini dile getiriyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin 24 Nisan Pazartesi günü ihaleye çıkaracağı Troleybüs (Trambüs) projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Proje; Dünya Bankası’ndan sağlanacak kredi ile Abide ile Haleplibahçe arasındaki 3,5 kilometrelik ring hattında uygulanacak.

Troleybüsler, şu anda toplu taşıma otobüslerinin kullandığı güzergahı kullanacak, Demokrasi caddesinden (Su Meydanı) geçişi de kesinlik kazanmış durumda..

PROJENİN DETAYLARI NETLEŞTİ
Gidiş istikameti için kullanılacağı kesinlik kazanan Demokrasi Caddesi’nin bazı noktalarında araç parkı yasaklanacak. Geliş istikameti olarak kullanılacak Divanyolu’nda diğer şerit yine araçlar tarafından kullanılacak.

Günde 86 bin kişiye hizmet verecek kapasitede planlanan projede birçok detay netleşmiş durumda. 24 metre uzunluğunda, 250-300 arasında yolcu kapasitesine sahip 10 adet Troleybüsün Abide-Haleplibahçe arasında ring yapacağı belirtiliyor. Gidiş-geliş 7 kilometre olarak planlanan güzergahta 11 durak bulunacak.

PROJENİN DOĞRULUĞU AKADEMİK AÇIDAN TESCİL EDİLMELİ
Troleybüs projesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. 9 bin 260 üyesi bulunan Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin Facebook grubunda yapılan yorumlarda projenin kamuoyunda tartışılması gerektiği dile getirildi.

İşte o yorumlardan bazıları:
Mehmet Selim Açar: ‘1981 de Ankara’dan, 1984’te İstanbul’dan, 1992’de İzmir’de kullanımdan kaldırılan boynuzlu troleybüs sistemi Urfa’ya geliyor. Maalesef 24 Nisan’da ihalesi yapılıyor. Her zaman söylediğimiz gibi; Bu tür konular halkla tartışılmalı. Akademik kurullardan doğruluğu bilimsel olarak tescil edilmelidir. Artık 16 Nisan miladına herkes uymalıdır. Dernek olarak rica ediyoruz, kararı bir kez daha gözden geçiriniz.

Muhammed Selim Açar: Fiberoptik altyapı için kazı yapılacağı doğrudur. Demokrasi Caddesi ve geliş güzergahı olan Balıklıgöl kavşağından Kapaklı Pasajı’na kadar kataner direği yok, havayi hat yok. Sistemin konforu taşıma kapasitesi işletme maliyetini düşününce 15 santimetrelik bob cat kazısı göze alınabilecek bir şeydir. Karaköprü için ise yapılan ve planlaması bitirilen kavşaklarda hafif raylı (tramway) sistem için yollarda pay bırakıldı 2. etap olarak o güzergah düşünülüyor. Şu anki trafik düzenlemesine bir yük gelmiyor. Aynen devam edecek yerde kazı yok. Tramway gibi ray döşeme yok zaten bu güzergahta. Eski dar yolları da araç aküsü ile geçecek normal otobüs gibi.”
PARK SORUNU…

Mehmet Koyuncu: “Çok açıklayıcı olmadı. Mesela PTT önünde veya Karameydanı civarında dar noktalar var. Anlaşılıyor ki sağda park olayı hiç olmayacak. Zaten biz sağda park olayını çözersek trafik sorunu olmuyor ki. O zaman neden bu yatırıma para harcayalım.

Mehmet Palalıoğlu: Malatya’da var incelensin. Ne kadar yanlış olduğu görülecek. Bu nedenle Elazığ şarjlı sistemde karar kıldı. İncelense iyi olur.

‘ÖNCELİK AŞAĞI ÇARŞI OLMAMALIYDI’
Yusuf Sabri Dişli: Eski Urfa’nın 7m genişliğinde tarihi sokaklarına 24 m.uzunluğunda telli-boynuzlu troleybüs salmayın.İlla hat verecekseniz Karaköprü’ye verin.. Tel direkleri için büyük çukurlar açılacak. Troleybüse karar verilmiş olsa bile 1. etap Tarihi alanlar olmamalıydı. Kentin batıya doğru gelişimini sağlayan TOKİ ve Karaköprü olabilirdi.

‘NE KADAR ÇOK TARTIŞILIRSA O KADAR İYİ’
Cemil Anlayan: “Ben projeyi beğendim. Tabi ki tartışılması lazım. Anladığım kadarıyla değişen fazla bir şey olmayacak. Aynı güzergahtan otobüs yerine troleybüs geçecek. Bu otobüsler uzun ama 2 körüklü olduğu için normal otobüslerden daha rahat dönüyor. Bunu Şanlıurfa halkı olarak sorup tartışmalıyız. Biz Balıklıgöl’e 300 kişi taşıyan otobüsleri mi gönderelim yoksa herkes kendi aracıyla mı gitsin? Aydın kesimin toplu taşıma konusunda bu yatırımı desteklemesi lazım. Demokrasi Caddesi, Haşimiye ve Akarbaşı başta olmak üzere eski Urfa’yı rahatça gezilebilecek bir ortama kavuşturmamız gerekiyor. Bu bölgeleri mümkün olduğunca araç trafiğinden egzoz kirliliğinden arındırmalıyız. Akarbaşı’nda gün oluyor yoğun araç trafiği ve gelişi güzel parklar yüzünden insanlar yürüyemiyor. Bu işi modernize ettiğimiz zaman, memnuniyeti en üst noktaya çıkardığımız zaman insanlar özel araçlar yerine toplu taşımayı tercih eder. Modern şehirlerde trent şudur; Toplu taşımaya yatırım insanların özel aracını mümkün mertebe az kullanmasını sağlar. Büyükşehir Belediyemizin bu anlamda teşvik edilmesi lazım ki; Başkanımız Nihat Çiftçi’nin bu anlamda eli güçlensin.”

‘TARİHİ URFA EVLERİNE EN ÇOK ZARARI EGZOZ DUMANI VERİYOR’
Mehmet Kalaycı: “Turizm bölgeleri dünyanın her yerinde araç trafiğinin en az olduğu, hatta arındırıldığı yerlerdir. Bizim de Urfa olarak bu anlamda adım atmamız gerekiyor. Elektrikle çalışacak troleybüsler bu anlamda önemli bir hamledir. Ben troleybüslerin sarsıntı oluşturarak tarihi yapılara zarar vereceği fikrine katılmıyorum. Tarihi yapılara en büyük zararı egzoz dumanı vermektedir. Uygulanabilirliği mutlaka iyi etüt edilmiştir diye düşünüyorum. Yine de geniş katılımlı bir toplantıyla Şanlıurfa halkına bu projenin detaylı bir şekilde anlatılması yararlı olur diye düşünüyorum. Bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak açısından bu tür bir toplantı çok yararlı olur diye düşünüyorum.

Rahime Tatlıcı: Özellikle Abide-Balıklıgöl arasında yolculuk ederken büyük sıkıntı yaşıyoruz. Troleybüs projesi inşallah bu sıkıntıları sona erdirir. Araçlardan birinin sadece bayanlar için tahsis edilmesini istiyoruz. ‘Otobüsler çoğu zaman normal kapasitesinin çok üzerinde yolcu taşıyor. Bu durum bazı olumsuz sonuçlar doğuruyor. Özellikle hafta sonları araçlarda sıkışarak yolculuk yapıyoruz. En çok biz kadınlar, yaşlılar, engelliler bundan etkileniyor.”

Kaynak : www.sanliurfaolay.com

Benzer Demiryolu Haberleri

  • Şanlıurfa Troleybüs Projesinin Yapımına Başlandı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Trambüs Projesinin yapım çalışmalarına başlandığını duyurdu.Büyükşehir'e yüzde 70 oranına yakıt tasarrufu sağlayacağı belirtilen […]
  • Şanlıurfa’da Trambüs Dönemi Başlıyor Şanlıurfa'da Trambüs Dönemi Başlıyor :Toplu taşımada her gün yenilikler yaparak Şanlıurfa'da ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, Yeni Nesil Toplu Taşıma sistemi Trambüs ile toplu […]
  • Şanlıurfa Büyükşehir’den Trambüs Tanıtımı Şanlıurfa Büyükşehir'den Trambüs Tanıtımı :Toplu taşımada her gün yenilikler yaparak Şanlıurfa'da ulaşımı kolaylaştırmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, kentin ihtiyacını karşılamak için […]
  • Urfa Astor’da yeni NEOPLAN Tourliner heyecanı Yollara çıktığı 2009 yılından bugüne giderek artan bir ivmeyle büyüyen Urfa Astor, filosuna 2 yeni Tourliner daha kattı… Mevcut filosunda 5 Starliner ve 2 Tourliner olan firma böylece […]
  • Rus şirketi Drive Electro ilk elektrikli otobüsü Türkiye’ye gönderdi Rus şirketi Drive Electro tarafından Türk Otokar için üretilen ilk elektrikli otobüsü Türkiye’ye gönderdi.Drive Electro'dan yapılan açıklamada, Otokar ile Aralık 2016’da imzalanan […]
  • Dünyanın 10 Dev Projesinin 6’sı Türkiye’de Dünyanın 10 dev projesinin 6’sının Türkiye’de olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugüne kadar bu ülkede hep hizmetleriyle anılan hükümetler kurduk” dedi24 Haziran […]
  • Kayseri Toplu Taşıma Sistemi İçin Sürücülere Özel Eğitim Büyükşehir Belediyesi Kayseri Ulaşım A.Ş. ile KAYMEK, İşkur ve Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası tarafından gerçekleştirilen proje ile Kayseri Toplu Taşıma sistemi için Sürücü Yetiştirme […]
  • Tarihte Bugün : 25 Nisan 1946 İstanbul-Ankara Tarihte Bugün 25 Nisan 1912 Hicaz Demiryolu Müdüriyet-i Umumiyesi Sadaret’ten ayrılarak önce Harbiye Nezareti'ne 9 Ekim 1912'de tekrar Sadaret’e bağlandı.11 Ocak 1913’te yayınlanan […]
  • Busworld 2018 İzmir Fuarı’nda İETT’ye Büyük İlgi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde HKF fuarcılık tarafından TOF (Tüm Otobüsçüler Federasyonu) işbirliğiyle İzmir’de ilk kez düzenlenen 7. Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayi […]
  • Kocaelililer Kobis’i sevdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında sağlıklı ve ideal bir şehir hayatı için hizmete sunulan, bisiklet kiralama sistemi Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (Kobis)’e ilgi […]

Yorum Yaz

26 / 1,798