2017 İsveç Çelik Ödülü’nü Kiruna Wagon kazandı2017 İsveç Çelik Ödülü’nü Kiruna Wagon kazandı :Bu yilki İsveç Çelik Ödülü’nün sahibi İsveçli Kiruna Wagon oldu. Ödül, sirketin yenilikçi vagon çözümü Helix Dumper için verildi. Kiruna Wagon, yüksek dayanımlı çelik kullanarak yüksek düzeyde dayanıklı ve pazardaki diğer vagonlardan çok daha verimli bir vagon çözümü geliştirdi.​
Isveç Çelik Ödülü jüri baskanı ve SSAB Stratejik Ar-Ge bölüm baskani Eva Petursson, “Kiruna Wagon iyi bir fikri başarıyla güncelleştirdi ve yüksek dayanımlı çeliklerle yepyeni ve üstün bir vagon çözümüne dönüştürdü,” dedi.

Kiruna Wagon’un Helix Dumper’i, uzun mesafe raylı taşımacılığa ve minerallerin verimli şekilde tahliyesine yönelik bir damperli vagon sistemi olarak kullanılıyor. Gelişmiş yüksek dayanimli ve aşınma dirençli çeliklerin kullanılması, çalişma halindeyken döner tahliye için sabit Helix terminalle birleştirilmiş çok hafif vagonların tasarlanabilmesine olanak tanıdı. Bu dahice çözüm, diğer sistemlerin iki katı seviyesinde saatte 25.000 tonluk tahliye hızı sunuyor.

Vagon çözümünün son tasarımında ise hem Strenx yapı çeliği hem Hardox aşınma dirençli çelik kullanıldı.

Baska sistemlere oranla, Helix için komple bir tahliye sistemi, bir döner vagon maliyetinin 1/7’si düzeyinde kaliyor. Ayrica Helix, madenin potansiyel enerjisinin bir kismini, tahliye sirasinda vagonu ileri itmek için kullanir. Bu sayede ekstra enerji gerekmez; çok daha az toz olusur ve hemen hemen hiç gürültü olmaz.

Bu yil 18’incisi düzenlenen Isveç Çelik Ödülü’nü kazanan kuruma, heykeltiras Jörg Jeschke’nin yapiti olan bir heykel ve 100.000 Isviçre Kronu degerinde nakit ödül verilecek.

2017 Isveç Çelik Ödülü’nün diger finalistleri ise Güney Afrika’dan Fermel, Italya’dan JMG Cranes ve ABD’den Wabash National sirketleriydi.

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

18 / 2,667