Demiryolu ve Denizyolu Ordu’da Mutlaka OlmalıDemiryolu ve Denizyolu Ordu’da Mutlaka Olmalı :OTSO Başkanı Servet Şahin, “Eğer fındık ihracatında söz sahibi olmak istiyorsak ilimize ulaşım kolay sağlanmalıdır. Çok şükür havalimanımız ve karayolumuz var. Demiryolu ve denizyolunun da Ordu’dan mutlaka olması gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin en fazla fındığını üreten Ordu, aynı başarısını ihracatta gösteremiyor. Türkiye fındığının yüzde 32’sini üreten Ordu, ihracat sıralamasında yüzde 7’lik üretim yapan Trabzon’un ve hiç fındık üretimi yapmayan İstanbul’un gerisinde yer aldı. Bu durum ise Ordu’nun fındıkta söz sahibi olmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Peki fındık ihracatında liderlik için neler yapılmalı? İşte bu sorulara cevabı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin verdi.

Başkan Servet Şahin, fındık ihracatında söz sahibi olmak için havalimanı ve karayolunun yanı sıra demiryolu ve denizyolunun mutlaka olması gerektiğini söyledi. büyük firmaların ulaşımın kolay olduğu illeri tercih ettiğini kaydeden Şahin, siyasetin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Başkan Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Fındığın yüzde 7’sini üreten Trabzon yüzde 51’ini ihracat ederek zirvede yer alıyor. Yüzde 32’sini üreten Ordu ise fındık üretiminin hiç olmadığı İstanbul’un gerisinde üçüncü sırada yer alıyor. Bunun nedenin başında fındıkta en büyük alıcı Fererro’nun fındığı Trabzon limanından almasıdır. Bizim büyük alıcıları Ordu’ya almamız gerekiyor. Yani Ferrero ve Progıda gibi büyük alcıların Ordu’dan fındık almasını sağlamalıyız. Bunun için de ulaşım çok önemli. Demiryolu, denizyolu, karayolu, havayolunun tamamlanması lazım. Havayolu var, karayolumuzda var. Demiryolu ve denizyolunun da mutlaka Ordu’dan geçmesi gerekiyor. Liman olarak sorunu çözmemiz lazım. Ünye’de var ama Altınordu’da da olamaz mı? Fatsa’da olamaz mı? Denize havalimanı yapıyorsak niye liman yapmayalım. Bunun yanında siyasi çalışmalarımızın da olması lazım. Büyük alıcıları ikna ederek Ordu’ya getirmemiz lazım.” diye konuştu.

Odalar birliğinde çalışma yürütülüyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) ihracatlarla ilgili çalışma yürütüldüğünü de ifade eden Şahin, “TOBB’un ihracata yönelik birikimler hangi ilde yapılıyorsa çoğunluk olarak o ile yazılacak gibi bir çalışması var. Yani ihracat ürünlerinin nerede üretimi yapılıyorsa o ile yazılmasıyla ilgili bir çalışma var. bu proje ile en fazla ihracat Trabzon ya da İstanbul değil, Ordu yazacak. Bu en büyük reklamıdır Ordu’nun. Büyük bir ihracat bölgesi olacağız. Bu işin siyasi ayağı da var. Hükümet gerekeni yapıyor aslında. Bunu Ordu da aldı, Samsun da aldı, Trabzon da aldı. Kim daha çok alıcıyı memleketine getirirse oraya ihracat gider. Her şey hükümete bağlıdır. Yani hükümetle diyalog halinde olacak bunlar.” şeklinde konuştu.

Şahin açıklamalarının devamında şöyle konuştu; “Bununla ilgili Ekonomi Bakanlığı’nın URGE Projesini hayata geçirdik. 3 milyon dolarlık bir proje. Bu proje kapsamında 16 tane ihracatçımızı yurtdışına göndereceğiz. Yurtdışındaki alıcıları da Ordu’ya getireceğiz. Bizler de alıcıları Ordu’ya getirmeye çalışıyoruz ama altyapı olarak bir an önce limanımız olması lazım.”

Türkiye geneli 1 Ocak-11 Mayıs 2017 fındık ihracatındaki ilk beş il ise şöyle:


Kaynak : www.orduolay.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 1,859