Yatırımcılar ‘Güllük Demiryolu Projesi’ni bekliyorYatırımcılar ‘Güllük Demiryolu Projesi’ni bekliyor :Geçtiğimiz Mart ayında Çine-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Müdürlüğü yetkililerince etüt çalışmaların başlatıldığı bildirilirken halen müspet bir ilerleme kaydedilememesi akıllarda türlü soru işaretleri doğuruyor.

Mart ayında proje için etüt çalışmaların başlatılmasını sevinçle karşılayarak beklenti içerisine giren yöredeki maden firmalarıyla sanayiciler, projenin başlatılmasıyla ilgili olarak Ankara’dan gelecek olan müjdeli habere dikkat kesilirken kimi sanayicilerse projeden ümitlerini kestiklerini söylediler.

BAKAN ARSLAN ÇALIŞMALARIN BAŞLADIĞINI SÖYLEMİŞTİ
Hayata geçtiğinde Denizli ve Aydın’ın, başta madenleri olmak üzere her türlü ihraç ürünlerinin Güllük Limanı’na İzmir’e göre çok daha az maliyetle taşınacağı nedeniyle proje için Ankara’da ki girişimlerini sıklaştıran bölge siyasetçileri, bazı prosedürlerin aşılmasının ardından sanayicilere gerekli müjdeyi vereceklerini açıklarken müspet cevap vermekten kaçındılar. Öte yandan, 2016 yılının Kasım ayında 2017 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısı ile ilgili gerçekleşen Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı’nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kendisine yöneltilen Çine-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi’nin akibeti hakkındaki soruya; “Çine-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi’nde haklısınız. O konuda çalışmamız var. Göcek Tüneli ile ilgili daha önceki sözleşmeyi de baz alarak şu an bir çalışma yapıyoruz ve yükleniciyle bir anlaşmaya giderek, onun süresinden kısarak ikisinin de çalıştırılmasıyla ilgili bugünlerde işlemi bitireceğiz. Bu konuda haklısınız” demiş ve projeye ilişkin gerekli birimlere talimat verdiği öğrenilmişti.

YÖREDEKİ SANAYİCİLERİN BEKLENTİSİ DEVAM EDİYOR
Süreç dahilinde halen müspet bir ilerleme kaydedilmemesi üzerine yetkililer ve bölge siyasilerinden, yöredeki maden firmalarıyla ihracatçı firmaların gelirlerini doğrudan doğruya artıracak ve girdi maliyetlerini düşürerek projeye ağırlık vermelerini isteyen yöredeki bazı sanayi firmalarının temsilcileri, projeyle ilgili olarak bir takım spekülasyonların olduğu iddialarında bulundular. 2007 yılında Denizli’nin ANAP’lı eski milletvekillerinden Aycan Çakıroğlu tarafından gündeme getirilen ve son olarak CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in de gündeme getirdiği Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük Demiryolu Projesi için yöredeki sanayici firmalarının beklentisi devam ediyor.

Kaynak : www.sesgazetesi.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. ismail tosun dedi ki:

    Bu proje turizme de ciddi hizmet verir.

Yorum Yaz

22 / 2,168