Raylı Sistemden Trabzon Ekonomisi Kazanır

Trabzon’un acil sorunlarının başında gelen ulaşım konusu ile ilgili olarak Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘ACİL’ kodlu bir açıklama yaptı. Ustaömeroğlu, “Trabzon’da bu yıl yaşanan trafik yoğunluğu açık bir uyarıdır. Bu kent bu ulaşım ağı ve bu toplu ulaşım mantığı ile bir yılı daha asla kaldıramaz “ dedi.

“Çok ivedi ve acil olarak…”
Ustaömeroğlu, zaman geçirmeden, çok ivedi olarak acil eylem planı ilan edilmesi gerektiğine değinerek, “Vakit geçirmeden medeni bir kente hitap eden ulaşım master planı hayata geçirilmelidir. Beşikdüzü – Of arasında hizmet verecek olan raylı sistem trafik sorununun çözümünde en önemli mihenk taşıdır. 25 yıldır yazıyor ve çiziyoruz. Son 50 yıllık süre içinde bu kent 3 ana yol bitirdi. Biri deniz dolgusu ile ilk sahil yolu. Bir diğeri tanjant yol. Sonuncusu ise ciddi bir deniz dolgusu ile Samsun Hopa Bölünmüş Yolunun kent içi geçişi. Ayrıca bir diğer denize paralel yol olan Kanuni Bulvarı inşaatı da devam ediyor.” Diye konuştu.

“Raylı sistemden Trabzon ekonomisi kazanır”
Raylı sistemin kent ekonomisine katkı sağlayacağına değinen Gürol Ustaömeroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yıllardır bu güzergahlarda milyonlarca insan taşımacılığı yapılıyor. Kazalar ve can kayıpları yaşanıyor. Trafik sıkışıklığı ve karbon salınımı zaten işin cabası. Ama her ne hikmetse zarar eder öngörüsü ile raylı sistem bu kente getirilmiyor. Bence kim bu istatistiği yapıyor ise yanılıyor ya da kasten yanıltıyor. Gelelim özel ulaşıma; Her aile bireyi kendi otomobiline sahipse, her gelen turist kiralık otomobil kullanmak zorunda ise, her özel şirket her elemanına araç temin etmek adına filo kurarsa….vs vs vs bu kent trafik sorununu İstanbul’dan misli fazlası ile yaşamaya devam eder. Ama yine söylüyorum Trabzon’a kıyı boyu medeni bir raylı sistem gelse bu saydığım kesimler de dahil olmak üzere duyarlı insanlar otomobil kullanmayı bırakırlar. Hem raylı sistemden Trabzon ekonomisi kazanır. Hem akaryakıt tasarrufundan milli ekonomimiz kazanır. Hem de karbon salınımının azalması ile atmosferimiz kazanır.”

Kaynak : www.trabzonhabercisi.com

Benzer haberler:

Yorum Yaz

122 / 1,724