TCDD ve KGM memur alımı nasıl yapılacak?PTT 2017/3 personel alımı ilanı yayınlandı. Buna göre PTT 2500 personel alımı mülakatla yapılacak. Merkezi atama yapılması taleplerine karşın alımın açıktan atamayla yapılması beklentileri boşa çıkardı. TCDD ve KGM memur alımı nasıl yapılacak?

Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) A.Ş. 2500 sözleşmeli personel alımı ilanı yayınlandı. Daha önce Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın belirttiği tarihte, 15 Ağustos 2017’de yayınlanan ilanla birlikte alımla ilgili merakla beklenen detaylar da belli oldu. Adaylar başvuru şartları gibi detayları öğrenirken, alımın nasıl yapılacağı da belirlenmiş oldu. Buna göre PTT personel alımı yine mülakatla yapılacak.

PTT 2500 personel alımı öncesi adayların bazı talepleri bulunuyordu. Bu talepler arasında yaş şartının esnetilmesi, bölüm şartının kaldırılması ve alımın merkezi atama ile yapılması da yer alıyordu. Ancak adayların tüm beklentileri boşa çıktı. PTT personel alımı için alınacak başvuruların ardından, adaylar KPSS puan sıralamasına göre sözlü sınava çağrılacak.

Mülakat güvenilirliği azaltıyor. Adaylar açıktan mülakatla atamaların güvenilirliğinden şüphe ediyor. Uzun zamandır gündemi meşgul eden sözleşmeli ve mülakatla alımlarda, sözlü sınavların denetiminin mümkün olmayışı ve torpil iddiaları kamu vicdanını yaralıyor. Ancak tüm bu tepkilere rağmen merkezi atamada az kadro açılırken, açıktan atamalar mülakatla yapılmaya devam ediyor.

Mülakatla alım daha kolay ve hızlı olacaktır. Zira ÖSYM tarafından alınacak tercihler, bu konuda uzman olan kurum tarafından kolayca değerlendirmeye tutulacaktır. Ayrıca sözlü sınavlara ayrılacak vakit ortadan kalkacak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için daha vakit ayrılabilecek ve ihtiyaç duyulan pozisyonlara daha hızlı bir şekilde atamalar yapılabilecek.

KGM 640 ve TCDD 700 personel alımı nasıl yapılacak? Adaylar PTT personel alımının ardından Karayolları ve TCDD’ye yapılacak personel alımlarının yöntemini merak ediyor. 2017 yılı içinde yapılan KGM memur alımı, merkezi atamayla yapılmıştı. Adaylar önümüzdeki dönemde KGM’ye yapılacak 640 personel alımı ile TCDD’ye yapılacak 700 personel alımının da mülakatla değil, merkezi atamayla yapılmasını talep ediyor.

Kaynak : www.mymemur.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

70 / 2,110