Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ne zaman açılacak?2 yıldır çeşitli nedenlerle açılışı yapılamayan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunda sona çok yaklaşıldı. İBB’den aldığımız bilgilere göre çalışmalar 14 Eylül’de bitecek ve en kısa sürede faaliyete alınacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun ne zaman açılacağı merak konusu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi 563 milyon euroluk teklif ile 6 Haziran 2012’de Doğuş Grubu kazanmıştı. Metronun temelinin atılmasının ardından 2015’te açılması planlanıyordu ancak metronun tamamlanması çeşitli nedenlerle gecikti. İşte bu konu hakkında bilgi aldığımız İBB Beyaz Masa yetkililerinin verdiği cevaba göre metro çalışmalarının bitiş tarihi 14 Eylül 2017. Ancak yaklaşık 2 yıldır açılışı ertelenen metronun o tarihte açılıp açılmayacağı netlik kazanmış değil. Verilen cevapta bir diğer nokta ise ilk etapta 9 istasyon faaliyete alınacak ve tamamen sürücüsüz trenler kullanılacak.

Üsküdar Ümraniye arası ilk etapta 9 durak açılacak

16 istasyona sahip olacak olan Üsküdar-Sancaktepe metrosunun ilk temeli 6 Haziran 2012 tarihinde atıldı. O günden beri aralıksız süren çalışmalar neticesinde metro çalışması bitme aşamasına geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Beyaz Masa yetkilileri ile yaptığımız görüşme neticesinde ilk 9 istasyonun tamamlanma süreci olarak 14 Eylül 2017 tarihini verdiler.

‘Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun ne zaman açılacak?’ diye sorduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’den tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

“Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu işinde içinde bulunduğumuz inşaat süreci koşullarında ve sözleşme esasları doğrultusunda yükleniciye yasalar uyarınca süre uzatımı verilmiş ve kaba inşaat, ince işler ve elektromekanik işlerin tamamlanması için iş bitiş tarihi; 14.9.2017 olarak belirlenmiştir. İlk etapta açılması planlanan 9 istasyonda (Üsküdar-Fıstıkağacı-Bağlarbaşı-Altunizade-Kısıklı-Bulgurlu-Ümraniye-Çarşı-Yamanevler) imalatlar tamamlanmış olup, “Tamamen Sürücüsüz Metro Hattımızın” tren testleri devam etmektedir. Testlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasını takiben, Üsküdar-Yamanevler arası, sürücüsüz olarak yolculu işletmeye açılacaktır.”

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun güzergahı nerelerden geçecek?

Toplam 20 kilometre uzunluğa sahip olan Üsküdar Çekmeköy Metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.

İşte sürücüsüz metronun durakları…

*Üsküdar
*Fıstıkağacı
*Bağlarbaşı
*Altunizade
*Kısıklı
*Bulgurlu
*Ümraniye
*Çarşı
*Yamanevler
*Çakmak
*Ihlamurkuyu
*Altınşehir
*İmam Hatip Lisesi
*Dudullu
*Necip Fazıl
*Çekmeköy-Sancaktepe

Metronun kapasitesi ne olacak?

Projeyle tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Metro hattını günde yaklaşık 1.5 milyon yolcunun kullanması planlanıyor.

Hangi hatlarla bağlantılı olacak?

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası’na, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.

Kaynak : www.turkiyehabermerkezi.com

Benzer Demiryolu Haberleri

2 Yorum - Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ne zaman açılacak?

  1. Seher dedi ki:

    Yav he he kesin bitmiştir sonada yaklaşılmıştır 😂😂 beş yıldır her sene açılışını bile yapıyoruz sıkıntı yok minibüslerde omuz omuza yolculuga devam..

  2. ahmet turfan dedi ki:

    5 seneden beri aynı laflar Iki elinizle bir piping beceremiyonuz. Bari cikiip bir tarih versin let 2018 MI 2019 Mu ne?

Yorum Yaz

18 / 1,850