İslam Kalkınma Bankası’ndan YHT için 312 milyon euro krediİslam Kalkınma Bankası, Türkiye’ye 2,25 milyar liralık kredi sağladı.

Hazine, İslam Kalkınma Bankası’ndan yüksek hızlı tren için 312 milyon euro kredi aldı. Ayrıca, Hazine garantisinde Türkiye Kalkınma Bankası da 200 milyon dolar kredi sağladı.

Bugün imzalanan iki ayrı finansman anlaşması cari kur seviyelerinden yaklaşık olarak 2 milyar 250 milyon liraya denk geliyor.

312 milyon euroluk ilk dilim, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “106 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temini Projesi” kapsamında 10 adet hızlı tren setinin temini için kullanılacak. İlk beş yılı geri ödemesiz olmak üzere 20 yıl vadeli.

200 milyon dolarlık ikinci dilim ise Hazine Geri Ödeme Garantisi altında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. ile İKB arasında imzalanan finansman anlaşması ile temin edildi. Kredi; enerji, enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji projeleri için kullandırılacak ve beş yılı geri ödemesiz olmak üzere 20 yıl vadeli.

Kredi anlaşmaları, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 33. Bakanlar Toplantısı esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı.

Kaynak : www.businessht.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. ismail tosun dedi ki:

    10 tane setin ikisi hibrit olsun. Ankara-İzmir arasında şimdilik Eskişehirden uşak yolu bittiğinde uşaktan itibaren aktarmasız ulaşım sağlasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,285