Karşıyaka Tramvayı Günde 30 Bin Yolcu Taşıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 390 milyon liraya ihale ettiği Karşıyaka ve Konak tramvayının 8.3 kilometre uzunluğundake Karşıyaka etabı geçtiğimiz 11 Nisan’da düzenlenen törenle işletmeye alındı. 1 Temmuz’da ücretli seferlere başlayan ve Karşıyaka’da Mavişehir-Alaybey arasında seferlerini sürdüren tramvay 9 aylık süreçte 4 milyon 563 bin 889’a kişiyi taşıdığı belirtildi.

İzmir Metro A.Ş tarafından işletilen Karşıyaka Tramvayı günde 30 bine yakın yolcu taşıdı. Toplam yolcu sayısının ise 9 aylık süreçte 4 milyon 563 bin 889’a ulaştığı belirtildi. Kentte 63 yıl önce kullanılan tramvay, trafik sorunuyla başa çıkmak için bir kez daha hizmete alındı. İlk tramvay seferleri, Karşıyaka’da, Mavaşiher-Alaybey semtleri arasında 11 Nisan 2017 tarihinde yapılmaya başlandı. Tramvayın normal işletime geçmesiyle tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri hız kazandı.

Karşıyaka Çarşısı iskele çıkışı ve Bostanlı Pazaryeri’nde stantlar kuruldu, tramvay tanıtılıp, nostaljik çan sesi ile farkındalık yaratıldı. Tramvay, Sabah saat 06.00’da başlayan ve gece 24.00’a kadar 10’ar dakika aralıklarla gidiş geliş 228 sefer yapıyor. Gün içinde işe, okula, gezmeye gidenlerin öncelikli tercihi olan tramvayda, sefer aralıklarını 7.5 dakikaya indirmek için de planlamaların yapıldığı öğrenildi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 / 1,318