Otomotiv Ürünlerinin Denetiminde Yeni DönemOtomotiv Sektöründe Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile ilgili yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ev sahipliğinde düzenlenen yeni yönetmelikle ilgili bilgilendirme toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, 4 ayda oluşturulan yeni yönetmeliğin iş dünyası temsilcilerinin taleplerine göre hazırlandığını söyledi.

Otomotiv Sektöründe Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile ilgili yeni yönetmelik bilgilendirme toplantısı, Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, KOSGEB Bursa İl Müdürü Erkan Güngör, Bakanlık uzmanları ve sektör temsilcileri katıldı.

SEKTÖRÜN KALBİ BURSA’DA ATIYOR

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Bursa’nın Türkiye’nin en önemli üretim ve ihracat merkezlerinden birisi konumunda olduğunu söyledi. Otomotiv sektörünün kalbinin attığı Bursa’nın sahip olduğu potansiyelle sektöre yön verdiğini ifade eden Duran, otomotivde önemli markaların üretim yaptığı Bursa’da geçtiğimiz sene 9 milyar dolara yakın ihracat yapıldığını kaydetti. İlker Duran, “Kentimiz gelişmiş alt yapısı, kalifiye işgücü, rekabetçi ve güçlü tedarik zinciri ile sektörümüzün üretim üslerinden birisidir. Bursamız 50 yılı aşan deneyimi ile Türk otomotiv endüstrisine büyük güç katmaktadır. BTSO olarak hayata geçirdiğimiz projelerle sektörümüzün büyümesine büyük destek sağlıyoruz” dedi.

FİRMALARIMIZIN İSTEKLERİNİ GÖZ ÖNÜNE ALDIK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği’nin otomotiv sektörünü yakından ilgilendirdiğini söyledi. Yeni yönetmelik için 4 aydır çalıştıklarını ifade eden Büyükhatipoğlu, “Bizim için önemli bir yönetmelik. Otomotiv ürünleri hususunda yaptığımız piyasa gözetim ve denetimine yönelik yönetmeliğimizi sektörle birlikte ve firmalarımızın isteklerini göz önüne alarak hazırladık” ifadelerini kullandı.

BTSO’YU KUTLUYORUM

Genel Müdür Uğur Büyükhatipoğlu, Bursa’nın otomotiv sektöründe büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Yeni yönetmeliğimizin tanıtım toplantısını Bursa’da yapmamız da bu açıdan önemli. BTSO’nun hayata geçirdiği vizyoner projeler çok etkileyici. Bursa’ya ve ülkemize güç katan projeler BTSO tarafından hayata geçirilmiş. Makro projelerindeki üstün performansından dolayı BTSO’yu kutlarım” dedi.

Toplantıda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Fatih Karagöz, yeni yönetmelik hakkında iş dünyası temsilcilerine bilgi verdi.

YENİ YÖNETMELİK NE GETİRİYOR?

Yeni yönetmelikle piyasaya arz edilen yeni araçların ve otomotiv ürünlerinin ilgili teknik düzenlemelere ve güvenlik gereklerine uygun olup olmadığı denetlenerek, karayolu trafik güvenliğine katkı sağlanması amaçlanıyor. Yönetmelikte firmalar tarafından yürütülen ve Bakanlığın koordinasyonunda gerçekleştirilen gönüllü geri çağırma faaliyetlerine ilişkin prosedür detaylı olarak açıklandı.

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

23 / 1,780