Arslan: “Demiryollarında Atatürk Dönemindeki Bahar Havasını Yeniden Oluşturduk”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde ilk defa düzenlenen “Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi”, UDH Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 11 Haziran 2018 Pazartesi günü, The Ankara Hotel’de gerçekleştirildi.

Törene, Bakan Arslan’ın yanısıra UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDHB Müsteşar Yardımcıları Orhan Birdal ve Galip Zerey, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Demiryolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Bilgin Recep Bekem ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt katıldı.

Arslan: “Demiryollarında Atatürk Dönemindeki Bahar Havasını Yeniden Oluşturduk”

Törende konuşan UDH Bakanı Ahmet Arslan, demiryollarının bu ülkenin son 1,5 asırlık kaderinin, acılarının, sevinçlerinin, ayrılıklarının ve kavuşmalarının tarihini yansıttığını belirterek, trenlerin 162 yıl boyunca yalnızca yük ve yolcu değil, birlik ve beraberliği sağlayan değerleri de taşıdığını söyledi.

İstiklal Harbi günlerinde asker ve mühimmatın, barış günlerinde ise ülkenin geleceğine ait ümit ve heyecanların trenle taşındığını anlatan Arslan, köyünden kalkıp İstanbul’a göçen vatandaşın da trenlerle hayallerine yolculuk ettiğini dile getirdi.

Doğu Ekspresi’nin de Türk kültür mirasının maddi ve manevi değerlerinin izinde dolaştığını aktaran Arslan, şöyle devam etti:

“Doğu Ekspresi; Türkiye’nin yeni yüzü ve yeni vizyonuyla örtüşen bir etkinlik sunuyor.”

“Bize tarihimizi hatırlatmak, kültürümüzü hatırlatmak, bir inci tanesi gibi Anadolu’ya serpilen dünya güzeli köylerimizi, kasabalarımızı hatırlatmak için yola düşüyor. Ülkemizin dört mevsim güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak için tam 24 saati yollarda geçiriyor. Hem vatandaşlarımıza hem de yurt dışından ülkemize gelen konuklarımıza, demiryollarının yeni yüzü ve yeni vizyonuyla dahası Türkiye’nin yeni yüzü ve yeni vizyonuyla örtüşen bir etkinlik sunuyor.”

Arslan, demiryollarını ayağa kaldırmak için yapılan çalışmaları anlatarak, demiryollarında Atatürk dönemindeki bahar havasını yeniden oluşturduklarını ve o muhteşem heyecanı yeniden yakalamak adına ciddi mesafe kat ettiklerini ifade etti.

Bir zamanlar kullanılmayan Doğu Ekspresi’nin bir yılda 270 bin kişiyi ağırladığını belirten Arslan, bu yılın 5 ayında da Doğu Ekspresi ile seyahat edenlerin sayısının 170 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

Garları sanatsal etkinliklerle şenlendirdiklerini dile getiren Arslan, bir yandan yatırım yaptıklarını bir yandan da demiryollarının hayatla bağını güçlendirdiklerini kaydetti.

“Fotoğrafçıları gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz”

Yarışmaya 440 fotoğrafçının bin 529 fotoğrafla katıldığını vurgulayan Arslan, “Bu fotoğrafların 36’sı, ödül alan fotoğraflarla çarşamba günü Kars Gar’da, daha sonra da Ankara Gar’da sergilenmek üzere seçildi.” dedi.

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istediklerini bildiren Arslan, “Sizleri demiryollarımızın ve ülkemizin gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz. Yaşadığımız anı geleceğe taşıyan, onu ölümsüzleştiren bir kare fotoğraf, bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını anlatabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Demiryolu hatlarının yüzde 95’i yenilendi”

Mevcut demiryolu hatlarının yüzde 95’ini yenilendiklerini, kalan kısma ilişkin çalışmaların ise 1-2 yılda tamamlanacağına dikkati çeken Arslan, bugün itibarıyla Ankara-Polatlı ekspresinin hizmet vermeye başladığını söyledi.

Atatürk’ün konut ve karargah olarak kullandığı bina ve müzenin, tarihi Ankara Gar’ın da kültürün bir parçası ve değerleri olarak hizmet vermeye devam edeceğine işaret eden Arslan, “Birileri yanlış bilgi üzerine yanlış algılar oluşturmaya çalışsa da… Tarih, kültür, geçmiş hepimizin. Gurur duymak nasıl hepimizin hakkıysa onlara sahip çıkmak, ayakta tutmak da hepimizin görevi. Biz, bu görevimizin bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Apaydın: “Tarihi ve kültürel mirasımız gar ve istasyonlar unutulmadı ”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise törende yaptığı konuşmada, hükümetimizin verdiği desteklerle ülkemizin prestijini artıran yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin hayata geçtiğini, bugüne kadar 10.620 km demiryolunun yenilenerek çeken ve çekilen araçların modernizasyonuyla çileli yolculukların yerini konforlu ve keyifli yolculukların aldığını söyledi.

Tarihi ve kültürel mirasımız gar ve istasyonların da unutulmadığını, onların aslına uygun olarak restore edilerek, birer yaşam merkezi haline getirildiğini ifade eden Apaydın, “Hızlı, güvenli ve konforlu trenlerimiz, restore ettiğimiz tarihi gar ve istasyonlarla bütünleşerek, sanatçı edebiyatçıların vazgeçilmez mekânları, unutulmaz filmlerin çekildiği platoya dönüştü.

Anadolu coğrafyasının her mevsimdeki eşsiz güzellikleri ay yıldızlı tren penceresinden bakan yolcularımızı büyülemekte, sanatçılarımıza ve şairlerimize ilham kaynağı olmaktadır.” dedi.

Son yıllarda sanatçılar başta olmak üzere her yaştan ve farklı statüden yolcuların Ankara-Kars arasında işletilmekte olan Doğu Ekspresine büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Apaydın, “Ankara-Kars arasındaki istasyonlarda ve trende çekilen fotoğraflar, televizyonlarımıza haber olmakta, gazete ve dergilerin ilk sayfalarını süslemektedir.” diye kaydetti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Sayın Bakanımızın talimatları ve himayeleriyle ilk kez düzenlenen Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyor, dereceye girerek ödül alacak sanatçılarımızı tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Kurt: “Tren, hayatın merkezinde yer alıyor.”

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt ise trenin, tarih sahnesine çıktığı günden bugüne sadece bir ulaşım aracı olarak görülmediğini ifade ederek, ulaştığı her yerin ekonomik, sosyal ve kültürel dokusunu dönüştürürken, insanların hayatının tam merkezinde yer aldığını, edebiyattan fotoğrafçılığa sanatın pek çok dalına ilham verdiğini belirtti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Sonuç Bildirim Listesi için Tıklayınız

Ödül Alan Tüm Fotoğrafları Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

Benzer Demiryolu Haberleri

  • Bakan Arslan Demiryolcularla Bayramlaştı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 100 bin kişilik ulaştırma ailesinin parçası olan TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü yönetim kadroları ve […]
  • Başkan Toçoğlu, TCDD Genel Müdürü Apaydın’la Görüştü TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’la görüşen Başkan Toçoğlu, “Mithatpaşa garında yapılacak çalışmalar ve Maltepe’nin hemen altında bulunan alana yeni bir gar kazandırılması konusunda […]
  • BTK’da ilk tren Kars’a ulaştı Modern Demir İpekyolu (BTK) hattını kullanan ilk tren 02.11.2017 tarihinde Türkiye sınır istasyonu olan Ahılkelek’e ulaştı. Trenle ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından 500 ton buğday […]
  • Müzeler Haftasında TCDD Müzesi Kapatıldı TMMOB Mimarlar Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların TCDD […]
  • TCDD Makinist Personel Alımı İçin Kurs Duyurusu TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin internet sitesinde işçi makinist personel alımı hakkında bir açıklama yapıldı.TCDD Taşımacılık’ın internet adresinden yayınlanan duyuruda, TCDD Taşımacılık […]
  • Yeni Akhisar Garı Tren Trafiğine Açıldı Manisa'nın Akhisar ilçesinde şehir içi trafiği düzenlemek amacıyla bir süre önce başlatılan Akhisar Şehir Geçişi projesi kapsamında yapımı tamamlanan , yeni Akhisar Gar, 20 Nisan 2018 […]
  • Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni Rayları TCDD Taşımacılık AŞ ile Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü arasında “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi” çerçevesinde “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve […]
  • İZBAN Selçuk’un Ardından Bergama’ya Ulaşacak İzmir’de Aliağa-Tepeköy arasında hizmet veren İZBAN’ın Selçuk’a kadar ulaşımıyla ilgili Tepeköy-Selçuk arasındaki 26 km uzunluğundaki demiryolu hattının yapım çalışmalarında sona […]
  • Erzincan-Trabzon Demiryolu İhalesinin Tarihi Belli Oldu Trabzon - Erzincan demiryolunun flaş bir gelişme yaşandı. Güzergahların belirlendiği demiryolu ihalesinin yapılacağı tarih belli oldu.Trabzon’a müjdeli haberi AK Parti Trabzon İl Başkanı […]
  • Akçay: “Demiryolu Özlemle Beklediğimiz Bir Projeydi “ Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO)Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu etüd ve uygulama projesinin 14 Mayıs 2018 tarihinde ihale edileceğini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 1,320