TCDD’nin YHT Filosu GenişliyorTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Kontrolürleri Derneği(DEMKONDER) Genel Başkanı Mehmet Kara Konya Hakimiyet gazetesine ziyarette bulundu. Demiryolu yatırımları hakkında Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Dursun Seyis ile gündemi değerlendiren Mehmet Kara, yeni hızlı tren setinin ilkinin 26 ay sonra diğer 9 setin ise 36 ay sonra teslim edileceğini söyledi.

Konya’ya bir dizi ziyaret için geldiğini belirten DEMKONDER Başkanı Mehmet Kara yüksek hızlı tren yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi. İhalesi Mart ayında yapılan hızlı tren setinin ilkinin en geç 26 ay sonra diğer 9 setin ise 36 ay sonra hizmete başlayacağını ifade eden Kara, 10 set yüksek hızlı trenin yeni yüksek hızlı tren hatlarında seyir edeceğini söyleyerek, setlerin gelmesiyle birlikte talebe göre sefer sayılarının da artabileceğine değindi.

Sivas hattı inşaatının devam ettiğini belirten Kara, Yerköy-Sivas tren yolu ilk etabının raylarının döşenmesinde sona yaklaşıldığını dile getirerek, Yerköy-Ankara hattı inşaatının da hızlı şekilde ilerlediğini söyledi. Bunun yanı sıra Pendik-Haydarpaşa arası demiryolu hattının da yılsonuna kadar bitirileceğini, İzmir hattının inşaatının devam ettiğini ve önce Ankara-Afyon sonra ise Afyon-Uşak, sonrasında da Uşak-İzmir etabının hizmete gireceğini açıkladı. İzmir hattının Polatlı’dan sonra Afyon tarafına ayrıldığını ifade eden Mehmet Kara, bu hattın açılmasıyla Konya-İzmir hızlı tren bağlantısının da hayata geçmiş olacağını söyledi.

Kaynak : www.hakimiyet.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

48 / 7,240