Başkan Uysal: “İstanbul, Metro Hattında Londra’yı Geçecek”İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi’nde gençlerle buluşan Mevlüt Uysal, sosyal bilimlerin toplumun ve ülkenin geleceği olduğunu belirterek, “Dünyaya hükmeden ve yönlendiren yapılara baktığımızda, ardında tekniğe iyi yön veren sosyal bilimler var. En iyileri planlamak için sosyal bilimlere ihtiyaç var” dedi.

Zirveye katılan gençlere hitap eden İBB Başkanı Mevlüt Uysal, sosyal bilimlerin toplumun ve ülkenin geleceği olduğunu söyledi. Mevlüt Uysal, “Dünyayı yönlendiren yapılara baktığımızda, ardında tekniğe iyi yön veren bir sosyal bilimler var. En iyileri planlamak için sosyal bilimlere ihtiyaç var” dedi.

İSTANBUL’DA 294 KİLOMETRE METRO İNŞAATI VAR

İstanbul’un dünyada 3 ayrı medeniyete toplam 1500 sene başkentlik yapmış bir şehir olduğunu ve dünyada başka böyle bir şehir olmadığını söyledi. Başkan Mevlüt Uysal, doğudan batıya 100 kilometre uzanan ve 15 milyondan fazla nüfusu olan İstanbul’un, trafik problemini dünyanın birçok şehri kadar çözdüğüne dikkat çekti.

İstanbul’da şu anda 294 kilometre metro inşaatının devam ettiğini ve yerin altında 25 bin kişinin çalıştığını vurgulayan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul’da 160 kilometre işleyen metro var. 2 sene sonra 294 kilometrelik inşaatlar tamamlandığında, raylı sistemde Londra’yı geçmiş olacağız. Hedefimiz, inşallah önümüzdeki 5 yıl içerisinde 600 kilometre daha ilave metro yaparak 1000 kilometreyi aşmak. Şu anda dünyada en çok metro inşaatı olan şehir konumundayız. Buna rağmen, mevcut hızla gidersek, önümüzdeki 30 yıl içinde metro inşaatlarını tamamlayabileceğiz. Daha hızlı nasıl metro yaparız diye çalıştık. Yeni geliştirdiğimiz formülle inşallah önümüzdeki 5 yıl içinde bu 600 kilometre metroyu ihale etmeyi planlıyoruz. Ondan sonraki 3 yıl içerisinde de bu metroları hizmete alabilirsek, inanıyorum ki dünyanın en meşhur teknik üniversitelerinde bu ders olarak okutulur. İstanbul’un1000 kilometrelik metro hedefine kısa zamanda ulaşıp dünyada trafik sorununu en iyi çözen şehir konumuna gelmesini hedefliyoruz.”

Uysal konuşmasının sonunda, kendisinin de hukuk mezunu bir sosyal bilimci ve İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olduğunu belirten Başkan Uysal, sosyal bilimler eğitimi veren İbn Haldun Üniversitesi’nin Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistemle yüzde 50’si lisans, yüzde 50’si master ve doktora düzeyinde öğrenci almasının eğitim adına çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

17 / 1,903