Etiket Arşivi: Akdeniz

Marmaray ve İpek Yolu

Marmaray ve ipek Yolu

Marmaray ve İpek Yolu :İpek Yolu günümüzden iki bin beş yüz yıl önce Çin’in Xian şehrinden başlayarak hayata geçirilen ve yüzyıllar içinde karadan ve denizden Avrupa’ya ulaşan bir diyalog yoludur. Büyük İskender’in Batı’da Makedonya’dan başlayarak Doğu’da Hindistan’a kadar gerçekleştirdiği seferler ve fetihler sonucunda sağlanan güvenlik sayesinde İpek Yolu M.Ö. 3. yüzyıldan itibaren kültürler, medeniyetler, ülkeler […]

Samsun Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı ile Türkiye dünyaya açılıyor

demiryollari-dunyaya-aciliyor

Samsun Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı ile Türkiye dünyaya açılıyor
Türkiye ve Rusya arasında denizyolu demiryolu kombine taşımacılığı yapmak üzere Samsun Limanı’nda yapılan tesisler, 19 Şubat’ta törenle açılacak.
Samsun Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı Projesi kapsamında, Türkiye ve Rusya arasında denizyolu demiryolu kombine taşımacılığı yapmak üzere Samsun Limanı’nda yapılan tesisler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Rusya […]

Haydarpaşa garı ne olmalıdır?

haydarpasa

Haydarpaşa garının nostaljik anıları bitmeyecek kadardır.
Haydarpaşa garı Anadolu’dan gelenlerin İstanbul’a girdiği ve İstabul’dan gidenlerin çıktığı ana kapılardan biri olduğu kadar; nostaljik izleri ve konumu da mimarisi kadar güçlü ve değerlidir.
Toplu taşımayla İstabula gelenlerin Kervanlardan sonra ilk kullandıkları yöntemin tren olduğunu düşünüyorum, sonra otobüsler, sonra uçaklar devreye girmiştir. Tabii ki denizden gemiyle seyahat çok eskidir ama […]

Hatay Akdenizin Lojistik Merkezi Olacak – Cenk Özbaykal

B

Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk Özbaykal : “Hazırlanan Lojistik Master Planı çerçevesinde Hatay ilinin Akdeniz bölgesinde yeni bir lojistik merkez olması hedeflenmektedir.
Hatay’ı, Akdeniz’de önemli bir lojistik merkez haline getirecek çalışmaları masaya yatırma amaçlı düzenlenecek olan 1. Hatay Lojistik Zirvesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından düzenleniyor. Bugün, Tayfur Sökmen kampusü […]

Tünel ve 25 kavşak açılışına bir teşekkür yok mu

125555555555

Başbakan Erdoğan, İstanbul trafiğine soluk aldıran tünel ve 25 kavşak açılışının medyada yeterince yer almadığından yakındı: Bir teşekkürünüz yok mu? Koyun onu bir yerlere, ver onu işte manşetten.
“Bir teşekkürünüz yok mu?”
Şimdi dün tünelin açılışını yapıyoruz. 2 bin 25 metre uzunluğunda bir tünel, 25 kavşak, ama bugünkü gazetelere bakın. İnanın bunları doğru dürüst görmezsiniz. Bir teşekkürünüz […]

Marmaraya hazır

12222222222_1

Yurtiçi ve dış yatırımlarla büyüyen iş hacmi ve demiryolu taşımacılığına yönelik yatırımlar, Arkas Holding’e sermayesini 46 milyondan 1890 milyon liraya çıkarma kararı aldırdı.
ARKAS Holding gerek yurt içinde, gerekse Akdeniz ve Karadeniz ülkelerinde gerçekleştirdiği yatırımlar nedeniyle büyüyen iş hacmi ve Marmaray’ın devreye girmesiyle demiryolu taşımacılığında yapılacak yatırımlar çerçevesinde sermaye artırımı kararı aldı.
Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı, […]

Arkas Holding,demiryolu taşımacılığında yapılacak yatırımlar için sermaye artırımı kararı aldı

12222222222

Arkas Holding, gerek yurt içinde gerekse Akdeniz ve Karadeniz ülkelerinde gerçekleştirdiği yatırımlar nedeniyle büyüyen iş hacmi ve Marmaray’ın devreye girmesiyle demiryolu taşımacılığında yapılacak yatırımlar çerçevesinde sermaye artırımı kararı aldı.
Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada mevcut ödenmiş sermayenin 46 Mio TL’dan 190 Mio TL’na kadar artırılacağını ve artış işleminin 31.12.2012 tarihine kadar tamamlanacağını […]

Arkas grubu, demiryolunda 1000 vagonluk filo kuruyor

12222222222

Yerel ve uluslararası denizyolu taşımacılığının iddialı oyuncusu Arkas grubu, serbestleşme süreci başlatılan demiryolu taşımacılığı alanında işleri büyütme kararı aldı.
Başta Marmaray projesi ve bağlantı noktaları olmak üzere Anadolu’da yükün transferi için şimdiden vagon ve lojistik merkezler için arsa yatırımı yapan Arkas, sermaye artırımı yaparak buradan gelecek nakiti demiryolu projesinde kullanma kararı aldı.
Bu iş için sermaye artırdı
Şirketin […]

Teleferikten önce Meram Bağları’na bakım şart

125252151

Meram Bağları’na teleferik yapılacağı gündeme gelirken, halk teleferikten önce yıllardır düzenleme çalışması yapılmayan Meram Bağları’nda gerekli çalışmanın yapılmasını istiyor.
KONYA Büyükşehir Belediyesi, Meram Bağları olarak bilinen alanın teleferik ile izlenmesi için 17 Ağustosta teleferik istasyonu ihalesine gidecek. Yaklaşık 20 yıldır yürüyüş yolları düzenlenmeyen, içerisinde çok sayıda atıl ve yıkılmış kulübe bulunan, bakımsız piknik yerleri ile unutulan […]

Devlerin Lojistik Üssü İzmir,Torbalı

0010

Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden CarrefourSA, ülkedeki yedinci deposunu Torbalı’ya açtı. Bu yatırımla birlikte Torbalı; Kipa, DiaSa ve Pehlivanoğlu’yla birlikte dördüncü dağıtım merkezine ev sahipliği yapmaya başladı.
KİPA, DiaSa, Pehlivanoğlu’ndan sonra CarrefourSa’da lojistik merkezini Torbalı’ya açtı. Reysaş ortaklığıyla gerçekleştirilen 11 bin metrekarelik alana sahip deponun hizmete girmesiyle birlikte Torbalı adeta lojistik merkezi haline geldi. Bu dev […]

Ekonomi Bakanı Çağlayan Singapur’da Demiryollarında Alınan Mesafeden Bahsetti

0010

Singapur Limanı ve Jurong Adası’nı ziyaretinin ardından gazetecelere açıklamalarda bulunan Çağlayan, Türkiye’nin ticari kapasitesi ve ürünleriyle Singapur pazarında görücüye çıktığını söyledi.
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için lojistik ve uygun enerji altyapısının hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, ”2023’e giden hedefte bunların hepsi stratejik hedefler ve eylemler olarak var” dedi.
Yüksek Hızlı Tren’de Türkiye’nin hızlı bir gelişme kaydettiğini belirten […]

Bakan Çağlayan:Mersini Dünyanın En Önemli Aktarma ve Lojistik Merkezlerinden Biri Haline Getirmek İstiyoruz

0120000

Ekonumi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin için söz verilen birçok projenin hayata geçirildiğini, diğer projeler içinde çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, “Mersin’de değişim ve dönüşüm yeni başlıyor. Mersin’i dünyanın en önemli aktarma ve lojistik merkezlerinden biri haline getirmek istiyoruz” dedi.
Mersin’de bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, seçim bölgesindeki birinci yılını değerlendirmek için geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. Mersin Büyükşehir Belediye […]

Bakan Yıldırım Marmaray’ın Bitiş Tarihini Açıkladı

bakan-yildirim-marmarayin-bitis-tarihini-acikladi

Yıldırım, maliyeti 5 milyar dolar olan Marmaray projesinin 2013 yılının sonunda bitirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, ‘Günde 1.5 milyon İstanbul’lu karşıdan karşıya geçecek’ dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, maliyeti 5 milyar dolar olan Marmaray projesinin 2013 yılının sonunda bitirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, ”Günde 1.5 milyon İstanbul’lu karşıdan karşıya geçecek” dedi.
Yıldırım, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Ardahan […]

Arkas Anadolu’ya trenle ‘deniz götürecek’

Anadolu şehirlerinin demiryoluyla limanlara bağlanmasının yerinde üretimi teşvik edeceğini belirten Lucien Arkas, “Marmaray tamamlandığında Avrupa ile Asya arasında yük trafiği hızla artacak. İzmit-Kartepe’de Alman devlet demiryolları şirketi Schenker ile ortak kuracağımız terminal Avrupa’dan gelen trenler için bir nevi kara limanı olacak” dedi
Türkiye’nin en büyük konteyner filosuna sahip Arkas’ın patronu Lucien Arkas İzmir kökenli birçok işadamının […]

Akdeniz’i fırtına vurdu!

Türkiye Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girdi. Güney Ege kıyıları ile Akdeniz’de kuvvetli sağanak yağış ve fırtına etkili oluyor. Yağış ve fırtına nedeniyle Antalya’da okullar tatil edildi.
Antalya’da gece başlayan yağış ve rüzgar, sabaha karşı hızını artırdı.
Yağış nedeniyle bazı araçlar yollarda kalırken, vatandaşlarında yürümekte zorlandığı gözlendi.
Ekiplerin biriken suları temizlemek üzere çalışmalara başladığını […]

Güncelleme: - .

180 / 1,805